אי שם באמצע המאה ה- 18 הרחוקה, בלונדון שבממלכה הבריטית הגשומה, הגיחה לעולם המהפכה התעשייתית. השמועה החלה במהירה להתפשט בכל רחבי אירופה והגיעה אפילו לחווה של הדוד סם, מעבר לים. השינוי העולמי הגלובאלי לא איחר להגיע. המבנה החברתי הישן של האצולה והעניים פינה את מקומו למבנה החברתי החדש של מעמד הבורגנים והפועלים. כתוצאה מכך, לצד התופעות כמו פמיניזם ופופ ארט, נולד עיצוב פנים או יותר נכון – הצורך והאפשרות של כל אדם, ללא קשר למעמדו הסוציאלי, לעצב את ביתו. לא רק למלא אותו ברהיטים וחפצים בסיסיים אלא להפוך אותו לכמה שיותר יפה ונכון מבחינת המגמה האופנתית. טוב, הרי גם האופנה היא תולדה ישירה של המפכה התעשייתית.

עיצוב פנים – מה זה בכלל ומי צריך אותו?

השפעתו הטוטאלית של עיצוב פנים בישראל הורגשה לראשונה עם כניסתה של רשת איקאה לגבולות המדינה. זה לא אומר שלפניה הישראלים לא היו מעצבים את בתיהם, אך אין ספק כי איקאה שינתה את התפיסה ההמונית בכל הקשור לנושא עיצוב הבית

שתף

אדריכלות פנים בשילוב עם עיצוב פנים. סטודיו דיזיין פלוס

העולם שואף לאסתטיקה
היום, כשמדברים על עיצוב פנים, מדברים על תפיסה רחבה שתפקידה למלא את חיינו באסתטיקה, שלצד היופי והקסם דואגת גם לנוחות ויעילות. כן, כזו היא אסתטיקה – היא עוסקת בשאלות היופי ואפיונו ואם תרצו – גם בהבדלה בין טוב לרע. המונח אסתטיקה ביוונית פירושו “תפיסה חושית” ובפילוסופיה הגרמנית של המאה ה- 18, אצל הפילוסוף גוטליב באומגרטן, היא תחום חקירה המלמד אותנו כיצד לחוש וכיצד לראות את ההרמוניה של האדם והטבע. ומה הקשר בין כל זה לנושא של עיצוב פנים, תשאלו אתם? קשר ישיר – נפשו של האדם. היא תמיד שואפת להרמוניה, לא תמיד מצליחה אך ללא ספק, נועדה לה. החל ממה שאדם בוחר לאכול, דרך מה שהוא בוחר ללבוש ועד איך שהאדם מארגן את סביבת מחייתו. כל אחד וטעמו האישי אך כולם שואפים ליופי.

גם ישראל בוחרת לעצב
ומה קורה עם עיצוב פנים בישראל? לדעתי, השפעתו הטוטאלית הורגשה כאן לראשונה עם כניסתה של רשת איקאה לגבולות המדינה. זה לא אומר שלפניה הישראלים לא היו מעצבים את בתיהם, אך אין ספק כי איקאה שינתה את התפיסה ההמונית בכל הקשור לנושא עיצוב הבית. זוהי נקודה קריטית בהיסטוריה היהודית בה העם החליט בהמוניו שזהו, הגיע הזמן שגם הבית הקטן והפשוט שלו יראה כמו בז’ורנל אירופאי – נוצץ, מואר, מרשים, נוח ויפה. וכל זה תמורת השקעה כספית בהחלט מזערית. הכל בזכות המהפכה התעשייתית ההיא. עיצוב הבית הפך ממילה מפחידה ויקרה למשהו נגיש ובנאלי, למשהו שכבר אי אפשר לוותר עליו לעולם.

אז מהו בכל זאת עיצוב פנים?
עיצוב פנים הוא למעשה נישה בעולם האדריכלות העוסקת בתכנון ובשינוי של חלים פנימיים. אדריכלות עוסקת בתכנון מבנים שלמים ובהקשרם האורבאניים ואילו העיצוב עוסק בכל הקשור לפנים של הבית. אך אין לטעות ויש לעשות הבדלה ברורה בין עיצוב הבית על ידי הוספת חפצי נוי שונים וטאצ’ים קוסמטיים כאלה ואחרים, לבין עיצוב אדריכלי ההופך את הבית להרבה יותר נוח, יעיל ופונקציונאלי מבחינת התנועה במרחב, חלוקה נכונה של השטח וניצולו הפוטנציאלי. עיצוב פנים שהוא למעשה אדריכלות פנים עושה שינוי יסודי בתוך החלל אם כי לא שוכח את הפן האסתטי שלי. עוד פרט חשוב שכדאי לזכור כי עיצוב אדריכלי, שוב בזכות אותה המהפכה התעשייתית, מאפשר לאנשים לחסוך המון כסף. כן, למרות שהשירות כרוך בהוצאה לא מבוטלת אך בסופו של דבר הוא מספק לאדם חיסכון החל מחיסכון בזמן ובאנרגיה ועד לחיסכון על הזמנת ריהוט בהזמנה אישית. אבל על זה כבר נדבר בכתבה אחרת.

Close

בקש הצעת מחיר בחינםMain office

Design Plus

Ha'atzmaut Street 83 office 9 Kiryat Ata

054-7693154, 04-8480032

designpluscoil@gmail.com

Our Facebook Page

המשרד הראשי

סטודיו Design Plus

כתובת המשרד: העצמאות 83 משרד 9, קריית אתא

054-7693154, 04-8480032

designpluscoil@gmail.com

בקרו אותנו בעמוד הפייסבוק שלנו

© 2017 Design Plus. All Rights Reserved.

Leon Soft

שינוי גודל גופנים
ניגודיות